Minerální čočky

Skleněné nebo-li minerální brýlové čočky jsou vyrobeny ze skla. Díky vynikající odolnosti vůči oděru zůstávají stále velmi oblíbené a žádané. Jejich nevýhodou je však poměrně velká hmotnost.

 

Plastové čočky

Plastové nebo-li organické brýlové čočky jsou o více než polovinu lehčí než skleněné čočky. Tuto vlastnost ocení hlavně uživatelé s vyšší hodnotou dioptrií. Vzhledem k pružnosti materiálu jsou vhodné pro děti a sportovce. I přesto, že plast je méně odolný vůči poškrábání, tato jeho vlastnost se potlačí nanesením tvrdící vrstvy.

 

Jednoohniskové čočky

Jednoohniskové čočky jsou všechny brýlové čočky s jedním ohniskem, které jsou určeny pro korekci vidění do dálky a na blízko. Tyto čočky jsou nabízeny skleněné a plastové, ve sférickém a asférickém provedení, v různých indexech lomu.

 

Bifokální čočky

U bifokální, tzv. dvouohniskové, čočky se jedná o spojení jednoohniskové čočky do dálky s přídavnou čočkou na blízko. Určitě jste již někdy viděli brýle, které mají ve spodní části čočky "půlměsíc". Právě toto je charakteristický znak bifokální čočky - jedny brýle na dvojí vzdálenost. Napomáhají lepšímu vidění do dálky a na čtení. Jsou určeny pro osoby trpící presbyopií. Jejich nevýhodou je viditelný ostrý přechod mezi pohledem do dálky a do blízka.

 

Multifokální čočky

Progresivní nebo-li multifokální čočky jsou jedny čočky na všechny vzdálenosti. Na rozdíl od bifokálních čoček je přechod očí z jedné vzdálenosti do druhé jemný, plynulý a bez zkreslení. Na první pohled není patrné, zda nosíte brýle jako módní doplněk nebo proto, že potřebujete brýle, abyste si přečetli noviny. Jsou vynikajícím řešením pro osoby trpící presbyopií (přirozená zraková vada postihující lidi přibližně kolem 40 let a více, kdy oko ztrácí svoji elasticitu a nestačí se přizpůsobovat pohledovým vzdálenostem).

 

Samozabarvovací čočky

Samozabarvovací, tzv. fototropní, čočky umožňují komfortní vidění v kteroukoli denní dobu. Poskytují naprostý komfort při pobytu v místnosti i venku a jsou tak ideálním řešením pro každodenní ochranu zraku. Samozabarvovací čočky mění své zabarvení v závislosti na intenzitě UV záření. Čím je UV záření silnější, tím dochází k tmavšímu zabarvení čoček a naopak. Současné samozabarvovací čočky jsou v místnosti téměř čiré. Pro řízení motorových vozidel však samozabarvovací čočky nedoporučujeme, protože čelní sklo automobilu UV záření pohlcuje, a proto se fototropní čočky zabarvují nedostatečně. Tyto čočky slouží jako dioptrické a sluneční brýle zároveň - jedny brýle pro dvojí použití. Více informací naleznete zde.

 

Polarizační čočky

Polarizační čočky jsou ideální volbou zvláště pro řidiče, lyžaře či vyznavače vodních sportů. Obsahují tzv. polarizační filtr, který blokuje oslnivé odlesky od protijedoucích vozidel, mokré vozovky či vodní hladiny a zlepšují vnímání hloubky i ostrosti barev. Více informací naleznete zde.

 

Samozabarvovací polarizační čočky

Kombinace dvou oblíbených typů brýlových čoček – samozabarvovacích a polarizačních – dokonale přizpůsobená potřebám řidičům motorových vozidel, ale i pro běžné použití, pro náročné zákazníky. Více informací naleznete zde.