Kontaktní čočka je moderní optická zdravotní pomůcka určená k nasazení přímo na oční rohovku. Slouží především ke korekci optických vad zraku, jako jsou krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus nebo presbyopie. Také má funkci ochrannou při některých očních onemocněních, nebo kosmetickou v případě změny barvy oka při použití barevné kontaktní čočky.

 

Dnes jsou kontaktní čočky pro mnohé nositele plnohodnotnou náhradou za v některých situacích nevyhovující brýle nebo i potřebným doplňkem k nošení brýlí. Kontaktní čočky jsou, až na pár okrajových výjimek, vhodné pro všechny. Nezáleží na věku, životním stylu, ani dioptriích, používat tento lékařský doplněk může každý.

 

Existují kontaktní čočky denní, které se ráno nasadí a večer vyhodí, pak čtrnáctidenní a měsíční, které se každý večer z oka vyjímají a vkládají do roztoku na kontaktní čočky pro desinfekci a opětovné získání vlhkosti. Dnes se již méně vyskytují kontaktní čočky čtvrtletní nebo roční.

 

Kontaktní čočky vznikly jako skvělý vynález z potřeby lidí najít alternativu k brýlím a časem se zdokonalily na vynikající zdravotní doplněk. Téměř 40% lidstva potřebuje dioptrickou korekci zraku, ale nyní, s kontaktními čočkami, toto procento nemusí být ničím limitováno, ať už v otázce vzhledu, životního stylu nebo pohybu. Zrakem vnímáme více než 4/5 podnětů z okolí, neomezujte tedy jeho kvalitu!